KRPLJANJE

P2160119-1000Sobota 16.februar je bil za člane mladinskega odseka prav poseben dan. V sodelovanju s ŠD Vidra iz Ljubljane smo organizirali ”krpljanje”. Le kaj to je, se bo kdo vprašal. Za točen odgovor bo treba vprašat kar starše, oziroma še kakšen rod bolj nazaj. Starejši ljudje nam bodo znali povedati, kako in zakaj so se včasih uporabljale krplje. Danes je to le oblika rekreacije in uživanja v novozapadlem snegu, no ja, planinci si s tem fantastičnim pripomočkom pomagamo pri hoji, včasih pa so bile krplje zelo dobrodošle pri premagovanju visoke snežne odeje. Iz odmaknjenih krajev je bilo treba v šolo, trgovino, k zdravniku in še po kakšnem drugem opravku! Tudi oblika, videz in materiali iz katerih so narejene, so se bistveno spremenili. Včasih so bile lesene, danes pa je les zamenjala plastika, tudi hodi se lažje z njimi, saj so močno izpopolnjene.

Skratka, kar nekaj čez dvajset se nas je zjutraj zbralo pred šolo v Podkraju. Član društva Vidra nam je najprej povedal nekaj o zgodovini krpljanja, nam pokazal stare lesene krplje, nato pa nas je še teoretično podučil o uporabi novejših krpelj. Nato smo odšli do ”Ržka”, kjer smo si jih tudi nadeli na noge in v strnjeni koloni počasi odkorakali po poti v gozd, vse do ”Kovačevega lomiča”, kjer smo imeli postanek za malico, pa še za nekaj zanimivih igric na snegu je ostalo časa, seveda s krpljami na nogah. Po malici in par požirkih toplih napitkov smo se odpravili nazaj proti Podkraju. Da je bila pot malo daljša, smo naredili ovinek pod vasjo, hodili smo po zasneženih njivah, kjer bodo čez kakšna dva meseca spet zabrneli traktorji in freze, krplje pa bodo počakale naslednje zime.

Imeli smo se super, otroci so uživali in že naslednjo zimo bomo spet organizirali podoben zimski dan v naravi.

× 3 = dvajset ena