GORSKA SKUPINA SCHIARA

V začDSC00083etku avgusta smo člani našega društva, Anica, Peter, Franc in Hermina obiskali narodni park Belluneških Dolomitov, da bi se povzpeli na najvišji vrh gorske skupine Schiara. Ta kraljuje na severu Belluna in jo že od daleč spoznamo po skalnem monolitu Gusela del Vescova. Pot nas je iz kraja Casa Bortot(693m) vodila po dolini potoka Ardo, ki je s svojimi slapovi in tolmuni lepšal pokrajino. Globoko v dolini pa lahko občudujemo fosile, a ti niso bili cilj našega pohoda. Prispeli smo do koče 7ALPINI, kjer smo prespali. Koča je lepa in urejena, osebje pa prijazno. Nad nami se je dvigovala kot velikanska podkev oblikovana strma stena Schiare, ki s te strani nima lahkega pristopa. Po težki, a lepo zavarovani ferrati smo se ob jeklenicah ter pokončnih in ponekod tudi previsnih lestvah vzpenjali proti bivaku Bernardin. Ferrata ima ime po alpinistu Luigiju Zacchiju, ki je to steno preplezal leta 1920. Od bivaka dalje pa nas je proti vrhu vodila ferrata Berti, nič lažja od prve. Osvojili smo vrh, na katerem ni skrinjice z žigom in vpisno knjigo, od nekdanjega križa pa je ostalo samo še nekaj zarjavelega železa. Sestopili smo po isti smeri, čeprav smo imeli na razpolago še ferrato Sperti in Marmol. Dobro smo se naplezali, predvsem pa NAZRAČILI. Pozno popoldne smo se utrujeni, polni lepih vtisov in zadovoljni, da se je vse lepo izteklo, odpeljali proti domu.

Zapisala: Hermina Čuk

× 5 = štirideset